"بچه زرد"

به پایان آمد این دفتر... وبلاگم را حذف نکردم به دلیل اینکه آرشیو و یادگاری های شما در زیر آنها، برای همیشه باقی بماند. پاینده باشید و مانا. "مهدی فعله گری-میرزا"

"بچه زرد"

به پایان آمد این دفتر... وبلاگم را حذف نکردم به دلیل اینکه آرشیو و یادگاری های شما در زیر آنها، برای همیشه باقی بماند. پاینده باشید و مانا. "مهدی فعله گری-میرزا"

"بچه زرد"

instagram: studio.rokhshid
ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم
جامه ی کس سیه و دلق ِ خود اَرزَق نکنیم
*******************************
باور بفرمایید اگ میگویم از گوشه ی بینی ـه شما قطره ای سبز رنگ در حال چکیدن است،
فقط و فقط و فقط به این خاطر است که
آن را رفع و رجوع کنید. نه اینکه دلخور شوید.
ادبیات من هم اینگونه است. به آرامی بدون اینکه کسی بداند که با تو سخن میگویم، گوشه چشمی نشانت میدهم و میگویم:
دماغتو بگیر تا حال همه رو به هم نزدی.
******************************
حضرت تولستوی میگه: باید از گفتنی هایی گفت که احتمالا بسیاری آن را میدانند ولی جرأت ابراز آن را حتی برای خودشان هم ندارند
*****************************
آینه گر نقش تو بنمود راست
خود شکن، آیینه شکستن خطاست
*****************************

آخرین نظرات

چالش

دوشنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۳۳ ق.ظ

قابل دانستید جناب شریفیِ عزیزم!


جام جهانیِ چشمها را این بار -من- از زنی زرین که زمین را بر بازوانش حمل میکند تا افتخار هر دوره از بازی های جام جهانیِ فوتبال باشد، می رُبایم تا به سمتی سوق دهم که  نه مُدعیان قهرمانی ای چون فرانسه و آلمان و برزیل و آرژانتین و اسپانیا در آن جای دارند و نه کشورهای خارج از رده ای چون.... و .. و و و و ...


نگاه زرین چشم هایت را به اینجا میکشانم.


فلسطین.


قصد ندارم غم نامه و غم باره ای بسُرایم در این هیاهو و شوق و ذوق و سر و صدای {دیدیدی، دیدید، ایران} .

 اما چرا !

بگذارید من هم بگویم {دیدیدی، دیدید، ایران} {دیدیدی، دیدید، ایران}  {دیدیدی، دیدید، قرآن} {دیدیدی، دیدید، اسلام} {دیدیدی، دیدید، اسلام} {دیدیدی، دیدید، اسلام} 

چشمهایت را، گوشهایت را، حوّاست را و همه ی وجودت را از روسیه و سرما و یخبندان احتمالیَش میکشانم به سمت فلسطین و آوارگی و بی خانمانی و اشغال و رنج و درد و گرسنگی و تشنگی و قحطی و  جنگ و دود و خون و گلوله و خمپاره اش.

بگذار چشمهایت را برای مدتی به امانت بگیرم تا غبارِ در هوا معلقِ پیکرِ شهدا را  فقط برای لحظه ای کوتاه، در آنها بچکانم، تا لااقل به این وسیله اشکهای از سر شوقِ حضور سبز و سفید و قرمزمان در جامِ روسیه را به عطای  حضوری سُرخ در جام فلسطین و غزه، بدل سازم. 

شهدایی  که  جان و  پوست و گوشت و نه حتی استخوانهای استوارِ قامتشان را به خاک نسِپُردند، بلکه  با پروازِ روحشان بر آسمانِ غم آلود و غبار آلود همسفر کردند.

 سفر به اعماق چشمهایت. چشمهایتان. برای نفوذ در دلهایتان. برای نشستن بر قلب هایتان. 

اینجا فلسطین است. بازیِ نا برابر در مقابل حریفی سر سخت. مربیانِ ابر قدرت. مشاوران و تیمِ پزشکیِ بین المللی. طرفداران بسیار از اقصی نقاط دنیا. سرمایه گذاران چِقِر.

بازی آغاز میشود

اولین خمپاره شلیک میشود وگل.... گل هایی که پر پر میشوند. درست لحظه ای که رودریگز گل اولش را وارد دروازه ی ایران میکند. هورا هورا گفتن تماشاچی ها به هوا میرود. آمریکا بُقچه اش را میپیچد تا مستعمره ی جدیدش را به جشن بنشیند. توپ زیر پای امید ابراهیمی ست-جهانبخش ، یه پاس تو در، موقعیت برای سردار آزمووووووووووون ضربه را محکم میزند و سنگ ریزه ای که بر نقاب کاسکتِ سرباز صهیونیست میخورد و حتی خراشی هم بر آن وارد نمیکند. اوت . بازی را باید اسراییل شروع کند. تماشاچیانی که ایستاده بودن، مینشینند. 

همه جا آرام میگیرد. دیگر نه خون است و نه دود است و نه خمپاره و نه آتش. 

اما گرسنگی بیداد میکند.... قحطی بیداد میکند. تشنگی بیداد میکند. تجاوز بیداد میکند. نا برابری بیداد میکند. بی عدالتی بیداد میکند.....

اینجا جام جهانی ست. درست لحظه ای که تمام دنیا چشمهایشان را با چشمانت برای دیدن و هیاهوی شادمانه ی گل های به ثمر رسیده در مستطیل سبز گره زده اند،فلسطین در حسرت نیم نگاه توست  تا گل های پر پری که در خون میغلطند را نظاره گر باشی.

هاه! بگذار کمی سکوت کنیم. چند ثانیه فقط.. یک و یک. دو و دو . سه و سه. چهار و ....


پینوشت: جناب شریفی عزیزم! کلا بازی های وبلاگی غمگینم میکند. اخلاق است دیگر گاهی گَند میشود و گاهی هم گَند تر. مگر میشود شریفی دعوت کند و دستش را پس زد؟ (منت نهادم بر تمام وجودت) :D

جناب شریفی عزیزم! اولین باری است که هم مسیر میشوم با این گونه بازی . و یک بار هم خودم از خودم دعوت کردم که ملاحظه نفرمودید.

و دعوت نمیکنم از کسی تا از جانب این حقیر نسلش منقرض گردد :)موافقین ۹ مخالفین ۰ ۹۷/۰۳/۲۱
میرزا مهدی

نظرات  (۱۱)

چه نوشته‌ی غمگینی بود و چه تشبیه هنرمندانه‌ای، زاویه‌ی دیدتون به چالش شکه‌ام کرد.

پاسخ:
:) من هنرمندم آخه :D
سلام
یه سوال 
اگر جنگی پیش بیاد علیه اسرائیل شما شرکت میکنید ؟ 
اصلا بهتره بگم چرا به سمت اسرائیل حمله نمیکنید تا کی میخوایم فقط شعار بدیم ؟
بریم راهپیمایی روز قدس  و در موردش کتاب بنویسیم و کلی تو هر جا فقط  حرف بزنیم !؟+

پینوشت تون آخراش جالب بود :))


پاسخ:
علیک سلام. نه.
چند روز پیش به دچار گفتم درمورد فلسطین حسی ندارم. جوابش خودمو از خودم رنجوند.
چند روز پیش باز یه خاخامی از آمریکا یه مصاحبه ای داشت و میگفت، در تورات آمده که خدا قوم یهودو تبعید کرده. تبعید به معنای واقعیه کلمه. میگفت یکی از معانیه تبعید اینه که باید همیشه دور باشن از جای اصلیه خودشون. میگفت تورات گفته تا زمان آمدن منجی، به تعبیرشون مسیح، قوم یهود نباید برای خودش مکانی داشته باشه. میگفت صهیونیست هم تو فلسطین نباید حکومت تشکیل بده. تشکیل حکومت یعنی ایجاد یک پایگاه ثابت. و این یعنی سرپیچی از فرمان خدا. 
خوب کسی که از فرمان خدا سرپیچی میکنه ، نیازی به جنگ با من نداره، خدا باهاش میجنگه. داره میجنگه. خدا به راحتی میتونه بگه صهیونیست نباش، تا دیگه نباشه. اما این رنج مردم فلسطین رنجیه که باید متحمل بشن. رنجیه که خدا برای اقوام و افراد مختلف تو قرآن بارها حرف زده. من قصدم این بود که بگم یادمون نره فلسطینو. اما اشاعه ی فرهنگ جنگیدن با اسراییل هم نمیکنم. میگم باید دید. اشغال فلسطین توسط اسراییل مثل بعضی از امثال قرآنه. رجوع شود به قرآن و سوره های مکی. اگر ایمان به خدا وجود داشته باشه میبینیم که اسلام به شکر خدا داره فراگیر میشه. داره فول جهانی میشه. چرا داره میشه؟ چون فلسطین وجود داره. نظر من اینه. فلسطین مثل یک دندان لق و کرم خورده میمونه. تعبیر بد نکنید لطفا. فلسطین هم مثل همان دندان پاره ی تن انسانه. تکه ای از بدن انسانه همانطور که امام فرمود فلسطین پاره تن اسلامه. 
امام صادق میفرماد انسان زمانی متوجه ی خودش  میشه که عضوی از بدنش دچار درد بشه. الان عضوی از اسلام دچار درد شده و اسلام امروز هم متوجه خودش شده. باور کن واران اگر فلسطین و این مصائبش نبود، اسلام انقدر وسعت نداشت...... والسلام :d

ولی اما اگر جنگی پیش بیاید برای ایران، بله. حتما جانم را فدای خاک و میهنم میکنم. 
۲۱ خرداد ۹۷ ، ۱۲:۵۰ مریــــ ـــــم
نمیدونم چرا با خوندن مطلبت خجالت زده شدم
دختر فلسطینی یه کم اونورتراز کشو من پدر و برادرشو از دست میده زار میزنه من اینجا برای اینکه داداشم کیک منو از تو یخچال کش رفته زار میزنم و به زندگی مثلا نباتیم فحش میدم
 دنیا همینقد مشمئز کنندست
پاسخ:
بخدا فضای این مطلبم خنده نیست ولی تو روحت! کلی خندیدم.
مسخره ترین نوع اعتراض به رژیم صهیونستی اسرائیل هم رودررو نشو تیم های ایرانی در مقابل اونهاست :|
پاسخ:
آره واقعا باهات موافقم
مریم یکم دیگه ادامه بدی و خودت رو با دختر امریکایی هم مقایسه کنی باز ناامید میشی :|
چه خوب به دهانمان کوبیدید فراموشیمان را!

(اگر دوست داشتین توی چالش شرکت داده بشین باید لینکتونو به رادیو بلاگی ها بفرستین...)
پاسخ:
دوست نمیدارم. :) البته خوبه ها ولی دوست نمیدارم :)

نخواستم واقعا به دهانتن بکوبم. چیزیتون که نشد....
و این بازی دو نیمه دارد این نیمه اول بود ...
نیمه ی دوم را من روایت کنم؟
پاسخ:
آره چه کار خوبی!
درود و عرض ادب به جناب میرزا مهدی عزیز 🌷
ممنون از اینکه قبول کردید.
انصافاً هیجان داشت، نوشته را دوست داشتم و از آن لذت بردم.
من اولین بار بود شرکت کردم و یه تجربه بود برام :)
باز ممنونم 👏🌷🌷

پاسخ:
شما عزیز دل مهدی هستی... بخدا
۲۲ خرداد ۹۷ ، ۰۴:۰۳ آقـای چـشــمـ بـه‌راه
احسنت هم از جهت نوشتار و هم از جهت محتوا 
۲۲ خرداد ۹۷ ، ۱۸:۰۹ امید شمس آذر
ورزشکارای ما هنوز فرق به رسمیّت نشناختن اسرائیل رو با دفاع از مردم مظلوم فلسطین نمیدونن. صدا و سیما هم بدش نمیاد مردم فرق اینها رو ندونن. به نظر من در کنار روز قدس که توش فیلمهایی مثل "بازمانده" رو پخش میکنن، یه روز دیگه هم باید -شاید مثل روز نکبت- جدّی گرفته بشه که توش فیلمهایی مثل "شکارچی شنبه" رو پخش کنن. صهیونیستهای نژادپرست فقط با عربها یا مسلمانها مشکل ندارن، با کلّ انسانیّت مشکل دارن.
آزادی فلسطین، مسئلۀ اصلی جهان اسلامه، ولی نابودی اسرائیل مسئلۀ عالم بشریّته.
پاسخ:
دوست عزیزم!
من به فلسطین اشاره کردم در حالیکه سوریه و یمن و افغانستان و و و و و  از قلم افتاد. نه سهوا بلکه عمدا. 
برای اینکه بگم خود فلسطین به تنهایی با اون جام جهانیه و توجهاتش برابری میکنه. 
بله که مسئله ی صهیونیست کل بشره.  در حال حاضر و در این مقال برای اشاره به اسرائیلی و صهیونیسم، نژاد پرست بهترین واژه ست. 
ولی کاملا متوجه جبهه ی شما نشدم. 
+ بگذار کمی سکوت کنیم و دیگر هیچ...